Характерните за летните месеци високи температури, особено през последните години станаха често явление за нашата страна. Очакваните високи температурни рекорди за месеците юли и август през така наречените горещници, често водят до опасни последици за хората и поставят в рискова ситуация живота на много от нас.
През горещите летни месеци добре е да се имат предвид следните съвети:
· Необходимо е да се следи метеорологичния бюлетин, предаван по средствата за масова информация.
· Отложете пътуването през горещите часове на деня, ако не е наложително.
· Ако непременно трябва да излезете или пътувате, за предпочитане е това да става с транспортно средство разполагащо с климатик.
· По възможност, носете и ползвайте за пиене повече минерална вода. Пийте най – малко 2 – 3 литра вода на ден. Газирани напитки, напитки които съдържат кофеин и алкохол не утоляват жаждата и не допринасят за подобряване на състоянието на човек.
· Почивайте на сянка и останете колкото е възможно повече на хладни и проветриви места.
· Когато сте изложени на слънце използвайте лосион за защита с висок защитен фактор.
· Носете светла шапка и светли дрехи.
· Уверете се, че малките деца и възрастните хора приемат достатъчно течности, дори ако не са жадни.
· Избягвайте интензивна физическа дейност през горещите часове.
· Запомнете, топлинен удар може да се развие дори, ако приемате достатъчно течности.
· Ако сте получили слънчеви изгаряне с мехури не ги докосвайте, а своевременно потърсете медицинска помощ.
ВНИМАВАЙТЕ ЗА ОПАСНОСТТА ОТ ПРЕГРЯВАНЕ!
Откритите части на тялото подложени на преките слънчеви лъчи могат да предизвикат изгаряния за кратко време, а високата температура да предизвика термичен шок. Най застрашени са малките деца, възрастните, сърдечно болни, светлите хора и други. Имайте предвид, че вероятно настъпва обезводняване, ако имате: главоболие, гадене, повръщане, мускулни крампи и или не уринирате през последните часове. Препоръчва се в случая да се пие вода в малки количества, на малки глътки до стабилизиране. Ако някой повръща не бива да пие. Потърсете медицинска помощ.
Ако се забелязва обърканост, дезориентираност, войнственост или друга промяна на психичното състояние на човек, това най – вероятно е топлинен удар. Потърсете медицинска помощ.
Какви могат да са поражения от прегряване при високите летни температури
1. Топлинен синкоп
До топлинен синкоп се стига чрез безобидна липсваща регулация на вегетативната нервна система. Тя се причинява чрез страх, стресване, болка, възбуда, топлина и дълго стоене прав. В тази ситуация може да се стигне до внезапно разширение на кръвоносните съдове и брадикардия – забавен пулс. Възникналият от това спад на кръвното налягане предизвиква кратковременна хипоксия на мозъка. Последицата е кратка загуба на съзнание (синкоп).
Разпознаване:
- при възникнала ситуация
- изключване на другите причини за синкоп
Мерки:
- човек се поставя в легнало положение
- евентуално за кратко краката да се поставят нависоко
- да се внимава за съпровождащи наранявания от падане
2. Топлинно изтощение
Причините за изчерпване на силите от прегряване са водните и електролитни загуби, чрез потене при едно и също приемане на течности. Водно-електролитното отклонение може да предизвика мускулни схващания / крампи.
Разпознаване
- бледа, студена и потна кожа
- ускорение на пулса, спадане на кръвното налягане
- нормална, до леко повишена телесна температура
- прилошаване, повръщане, неспокойствие
- мускулен спазъм
- възможни смущения в съзнанието
Мерки
- поставяне на краката в студено обкръжение
- при леките случаи без гадене и замъгляване на съзнанието – приемане на течности
Това е индикация за повикване на спешен лекар при нестабилно кръвообръщение и смущение в съзнанието.
3. Топлинен удар
При топлинния удар се стига до отказ на телесната температурна регулация под дългото въздействие на висока околна температура и недостатъчна възможност на тялото да отдава топлина. Тялото се настройва за образуване на пот, стига се до задържане на топлина. Телесната температура се покачва непрекъснато, а над 42 ºС настъпва смърт. Телесното натоварване във влажно и горещо обкръжение, изолиращо облекло или пребиваване в непроветрена, намираща се на слънце кола, могат да доведат до топлинен удар.
Разпознаване
- отначало суха, гореща, червена кожа
- по-късно сиво-цианотична кожа
- телесната температура - >40 ºС
- гадене, виене на свят, главоболие
- ускорение на пулса и дишането
- може да се прояви и с нормална до леко повишена телесна температура
- замъгляване на съзнанието, загуба на съзнание
Мерки
- поставяне в студено обкръжение, с леко издигната горната част на тялото
- охлаждане (ледена вода, обвиване)
- подаване на кислород, по възможност 100 %
- контрол на пулса
4. Слънчев удар
Чрез интензивно слънчево облъчване на непокрита глава се стига до дразнения на мозъчната кора. Симптомите често възникват със закъснение. Като последица може да се развие мозъчен оток с повишаване на мозъчното налягане. Рискови пациенти са деца и пациенти с гола глава.
Разпознаване
- много червена, гореща кожа
- останалата кожа е с нормална температура
- нормална телесна температура
- прилошаване, повръщане, виене на свят
- болки в челото, стягане в челото (менингизмус)
- ускорение на пулса, спадане на кръвното налягане
- замъгляване на съзнанието, до загуба на съзнание
Мерки
- поставяне в студено обкръжение, горната чат на тялото - леко издигната
- охлаждане на главата с влажни кърпи
- подаване на кислород
- контрол на пулса
През лятото инфарктите, инсултите и психичните заболявания се увеличават почти двойно!
Високите летни температури се отразяват неблагоприятно върху функциите на човешкия организъм. Най-често се засяга централната нервна система - влошават се съществуващи вече заболявания и възникват нови.
Хората, прекарали исхемични и хеморагични мозъчни инсулти, трябва да знаят, че високата температура води до обезводняване (дехидратация), повишена кръвна концентрация, повишена склонност на тромбоцитите към агрегация - висок риск от образуване на тромби, променят се стойностите на електролитите, някои ензими. Тези промени довеждат до рязко покачване на риска от исхемични мозъчни инсулти, влошава се състоянието на болни с мозъчносъдови заболявания.
Какво става по време на големите горещини?
- увеличават се случаите на преходни нарушения на мозъчното оросяване;
- колапсите;
- рязко нарастват оплакванията от гадене;
- тежест в главата;
- замайване;
- световъртежи;
- шум в ушите;
- вестибуларни кризи;
- нарушения в координацията и походката.
Изключително опасно е горещото и влажно време за страдащите от
- епилепсия;
- депресии;
- неврози;
- нервно-вегетативни дистонии;
- различни други невротични разстройства;
- главоболие.
При болните с епилепсия могат да зачестят припадъците, да се появят нови. Чести са внезапните пристъпи от замайване, световъртеж, прилошаване, кратка загуба на съзнание, изпотявания по тялото и крайниците, затруднено дишане, изтръпвания по лицето, главата, пръстите на ръцете и още редица подобни симптоми.
Те може да са изява на невровегетативна дистония, невроза, хипертиреоидизъм, хипертония, анемия, захарен диабет, психично разстройство.
Застрашени са болните с депресии,
като при някои, които са в стабилизирано състояние и напълно отзвучали депресивни и тревожни оплаквания, могат да се появят отново прояви на болестта и свързаните с нея много и най-различни клинични симптоми. При някои пациенти с такива проблеми, ако не е направена своевременна корекция на лечението, се развиват нови симптоми, влошава се ходът на заболяването като цяло; могат да настъпят поведенчески и адаптивни разстройства.
НЕВРАЛГИЯТА СЕ РАЗЛИЧАВА ОТ НЕВРИТА САМО ПО БОЛКАТА
Понятията невралгия и неврит важат за болестни прояви, които се развиват в даден периферен нерв или т.нар. нервно коренче, което излиза от ствола на гръбначния мозък или от най-ниско разположените части на главния мозък, съвсем близо до началото на гръбначния мозък.
Това са нервни влакна и коренчета, които формират черепно-мозъчните нерви или тези, които дават сетивна и двигателна инервация на главата и лицето. С наименованието невралгия се обозначават преди всичко временни, функционални нарушения във функцията на даден нерв или нервно коренче. Основната клинична особеност на това състояние е силната непрекъсната или пристъпна болка, която засяга определена телесна част и се инервира от даденото коренче или нерв.
Болката е изключително неприятна, емоционално оцветена, трудно поносима, води до обща превъзбуда и психоемоционална дезадаптация и изтощение.
Появата на болковите симптоми е трудно предвидима. Те могат да започнат внезапно, грубо, силно, брутално и непредизвикано. Болният не може да посочи фактори, които са предизвикали кризата. Продължителността е различна, от няколко минути до часове и дни. Самата болка може да притежава постоянен или пулсиращ характер, в зависимост от засегнатата структура и местоположението на съответния нерв.
Краят на болката може да настъпи така внезапно, както е започнала, или постепенно с периоди на обостряне и затихвания.
В ЖЕГИТЕ ЗАЧЕСТЯВАТ ПРИЛОШАВАНИЯТА, КЛИМАТИЦИТЕ ДОКАРВАТ ПЛЕКСИТ И ГЛАВОБОЛИЕ
Статистиката показва, че през летния сезон зачестяват внезапните прилошавания, замайвания, световъртежи, колапсни състояния.
В този сезон зачестяват и случаите на плексити, болки във врата и схващания, дископатии, невралгии, неврити, главоболие.
Най-честата причина за такива оплаквания е използването на климатик в неподходящо време и място, бърз преход от студено и сухо към влажно и топло или обратно - простуди при пътуване и други специфични условия.
Трябва да се има предвид, че неблагоприятните метеорологични условия могат да въздействат при напълно здрави лица:
- появяват се оплаквания от тежест в главата;
- сънливост;
- намалена концентрация;
- затруднено внимание;
- разсеяност;
- лесно забравяне;
- гадене;
- трудно съсредоточаване;
- безсъние.
Именно поради тези причини през този сезон се увеличават катастрофите с фатален край.
Хората с хронични нервно-психични заболявания трябва да спазват определен режим за да не се стига до нежелани последици.
Важно е да не се излиза навън в интервала между 11:00-18:00 часа, когато дневните температури са над 27 градуса, да се носи шапка, да се проследяват редовно кръвното налягане, холестеролът, общите масти, времето на кървене и съсирване и някои други показатели. Необходимо е да се приемат достатъчно течности (но не студени, газирани и сладки), да се спазва диетичен режим - повече пресни плодове и зеленчуци, да не се преяжда -особено вечер. Най-добре е да се прави по един разтоварващ ден в седмицата само с плодове и минерална вода.
Хората, прекарали исхемични и хеморагични мозъчни инсулти, трябва да знаят, че високата температура води до обезводняване (дехидратация), повишена кръвна концентрация, повишена склонност на тромбоцитите към агрегация - висок риск от образуване на тромби, променят се стойностите на електролитите, някои ензими. Тези промени довеждат до рязко покачване на риска от исхемични мозъчни инсулти, влошава се състоянието на болни с мозъчносъдови заболявания.
Какво става по време на големите горещини?
- увеличават се случаите на преходни нарушения на мозъчното оросяване;
- колапсите;
- рязко нарастват оплакванията от гадене;
- тежест в главата;
- замайване;
- световъртежи;
- шум в ушите;
- вестибуларни кризи;
- нарушения в координацията и походката.
Изключително опасно е горещото и влажно време за страдащите от
- епилепсия;
- депресии;
- неврози;
- нервно-вегетативни дистонии;
- различни други невротични разстройства;
- главоболие.
При болните с епилепсия могат да зачестят припадъците, да се появят нови. Чести са внезапните пристъпи от замайване, световъртеж, прилошаване, кратка загуба на съзнание, изпотявания по тялото и крайниците, затруднено дишане, изтръпвания по лицето, главата, пръстите на ръцете и още редица подобни симптоми.
Те може да са изява на невровегетативна дистония, невроза, хипертиреоидизъм, хипертония, анемия, захарен диабет, психично разстройство.
Застрашени са болните с депресии,
като при някои, които са в стабилизирано състояние и напълно отзвучали депресивни и тревожни оплаквания, могат да се появят отново прояви на болестта и свързаните с нея много и най-различни клинични симптоми. При някои пациенти с такива проблеми, ако не е направена своевременна корекция на лечението, се развиват нови симптоми, влошава се ходът на заболяването като цяло; могат да настъпят поведенчески и адаптивни разстройства.
НЕВРАЛГИЯТА СЕ РАЗЛИЧАВА ОТ НЕВРИТА САМО ПО БОЛКАТА
Понятията невралгия и неврит важат за болестни прояви, които се развиват в даден периферен нерв или т.нар. нервно коренче, което излиза от ствола на гръбначния мозък или от най-ниско разположените части на главния мозък, съвсем близо до началото на гръбначния мозък.
Това са нервни влакна и коренчета, които формират черепно-мозъчните нерви или тези, които дават сетивна и двигателна инервация на главата и лицето. С наименованието невралгия се обозначават преди всичко временни, функционални нарушения във функцията на даден нерв или нервно коренче. Основната клинична особеност на това състояние е силната непрекъсната или пристъпна болка, която засяга определена телесна част и се инервира от даденото коренче или нерв.
Болката е изключително неприятна, емоционално оцветена, трудно поносима, води до обща превъзбуда и психоемоционална дезадаптация и изтощение.
Появата на болковите симптоми е трудно предвидима. Те могат да започнат внезапно, грубо, силно, брутално и непредизвикано. Болният не може да посочи фактори, които са предизвикали кризата. Продължителността е различна, от няколко минути до часове и дни. Самата болка може да притежава постоянен или пулсиращ характер, в зависимост от засегнатата структура и местоположението на съответния нерв.
Краят на болката може да настъпи така внезапно, както е започнала, или постепенно с периоди на обостряне и затихвания.
В ЖЕГИТЕ ЗАЧЕСТЯВАТ ПРИЛОШАВАНИЯТА, КЛИМАТИЦИТЕ ДОКАРВАТ ПЛЕКСИТ И ГЛАВОБОЛИЕ
Статистиката показва, че през летния сезон зачестяват внезапните прилошавания, замайвания, световъртежи, колапсни състояния.
В този сезон зачестяват и случаите на плексити, болки във врата и схващания, дископатии, невралгии, неврити, главоболие.
Най-честата причина за такива оплаквания е използването на климатик в неподходящо време и място, бърз преход от студено и сухо към влажно и топло или обратно - простуди при пътуване и други специфични условия.
Трябва да се има предвид, че неблагоприятните метеорологични условия могат да въздействат при напълно здрави лица:
- появяват се оплаквания от тежест в главата;
- сънливост;
- намалена концентрация;
- затруднено внимание;
- разсеяност;
- лесно забравяне;
- гадене;
- трудно съсредоточаване;
- безсъние.
Именно поради тези причини през този сезон се увеличават катастрофите с фатален край.
Хората с хронични нервно-психични заболявания трябва да спазват определен режим за да не се стига до нежелани последици.
Важно е да не се излиза навън в интервала между 11:00-18:00 часа, когато дневните температури са над 27 градуса, да се носи шапка, да се проследяват редовно кръвното налягане, холестеролът, общите масти, времето на кървене и съсирване и някои други показатели. Необходимо е да се приемат достатъчно течности (но не студени, газирани и сладки), да се спазва диетичен режим - повече пресни плодове и зеленчуци, да не се преяжда -особено вечер. Най-добре е да се прави по един разтоварващ ден в седмицата само с плодове и минерална вода.
Коментари