Пропускане към основното съдържание

CV-то на доброволеца започва да тежи повече

 

 

Да си доброволец не е демоде

Да си доброволец не е демоде. Много от хората, които пораснаха преди падането на Берлинската стена, трудно разбират това. А често дори не искат да разберат защо един млад човек иска да бъде доброволец.

За съвременните млади хора доброволчеството е възможност – да се срещнат с връстници, да пътуват, да овладяват нови умения, да се чувстват полезни.

„Дадох си сметка, че поколенията са се сменили - разказва Людмила Атанасова от Фондация „Помощ за благотворителността в България”, - когато по време на едно обучение член на скаутската организация каза какъв е техния девиз - „Бъди подготвен”. И никой не се изсмя. За днешните ученици и студенти аналогията с пионерския поздрав „Бъди готов! – Винаги готов!” не съществува. Те не са обремени, техният свят е друг.”

Как се чувстват като доброволци, какво търсят и какво очакват от обществото, споделиха стотината млади хора от България, Македония, Румъния и Великобритания, събрали се на тридневна конференция в София, в първите дни на декември.

Каквито и разлики да имат обществата ни, общото е отличимо - навсякъде младежите искат да помагат, да се чувстват част от общност и едновременно с това - усилията им да бъдат признати и оценени.

За прагматичната страна на доброволчеството младите говорят откровено и без неудобство. Все повече от тях искат да доброволстват в други държави – заради купона, заради ученето на език, за да се пробват как е. Възможност за това дава в най-голяма степен Европейската доброволческа служба – EVS.
И все пак, повечето български младежи са доброволци в родните си градове. Привличат ги екологични и образователни проекти и кампании.

Оказва се, че от младежкото доброволчество има една неочаквана полза - за бизнеса е по-добре да наема хора с доброволчески опит.

В България младежката безработица е 25%. Потокът от млади и образовани хора, напускащи България, ни плаши – около 9 000 души годишно. От друга страна работодателите често искат да наемат хем млади хора, хем образовани, хем с няколко години опит. Високотехнологичните компании, зелените индустрии, социалните професии имат остър глад за хора с нови умения и с различен поглед.

Образователните институции по правило са консервативни и трудно се променят. И затова, с някои малки изключения, те не „произвеждат” качествата и уменията, които пазарът търси. Качествата, които днешният млад човек е добре да притежава, за да успее - у нас, или зад граница.
Доброволстването към нестопанска организация запълва тази ниша. То е златна възможност за един ученик или студент да се научи да общува, да се свързва с други хора, да решава конфликти, да работи в екип, да подготвя кореспонденция, да управлява хора, да разработва и изпълнява проекти, да си изгради трудови навици и да стане отговорен. В зависимост от профила на организацията, доброволците усвояват и съвсем практически професионални умения – на еколози, социални работници, културни мениджъри, преводачи.
Така младите хора добиват опита, който работодателите търсят.

Малко млади хора, обаче, вписват доброволческия си опит в своите биографии. Такива са впечатленията на специалистите Човешки ресурси в големи компании на българския пазар.

”От биографиите, които сме получавали, в не повече от 1,5% се споменава за доброволчество, въпреки че съветваме кандидатите да го вписват – споделя Владислава Раднева, Мениджър Човешки ресурси в Дънди прешъс метълс. - Жалко, защото за нас това би имало значение.”

Младите хора често пропускат факта на своето доброволстване, защото никой не им е подсказал, че това може да даде тежест на CV-то им. Някои имат лошия опит да срещнат подигравки от потенциален работодател. Други обаче са имали късмета да попаднат в компании, управлявани от модерно мислещи хора.

„Компаниите, които развиха социално отговорна политика, ценят доброволчеството - казва Ирена Райчева-Удрева от „Мобилтел” АД. - Ние насърчаваме нашите служители да участват в благотворителни инициативи и самите те да бъдат доброволци.”

HR-специалистите подсещат, че в европейските модели на CV има обособена част за доброволческия опит. Западните университети също оценяват този опит при приема на нови студенти.

За да стане графата „Доброволчески опит” в CV-то по-популярна, е необходимо и неправителствените организациите да стават по-професионални. Доверието на обществото, и на работодателите, в частност, трябва да расте.

Разбира се, за тежестта на биографията има значение колко дълго един млад човек е бил доброволец, какво точно е правил, и много важно – за коя организация е работил. А неправителствените организациите у нас събират различни мнения и оценки, още повече в различни среди.

За организациите, които са публично известни като Червения кръст, Каритас, Организация на българските скаути, ИМКА (българското YMCA), Българско дружество за защита на птиците и други, вероятно ще бъде относително по-лесно да получат общественото доверие и да осигурят „конвертируем” опит за биографиите на своите доброволците и у нас, и в чужбина.
Не бива, обаче, да бъдат подценявани качествата на младите хора, работили безвъзмездно за читалища, дневни центрове за деца, малки местни организации. А и не бива да забравяме, че от доброволеца става добър работник, не само заради неговите умения и опит, а и заради човешките му качества.

Камелия А. Станчева
Фондация „Помощ за благотворителността в България”

 

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

По почерка се съди за характера на човека

Специалистите твърдят, че почеркът може да разкаже доста за човека. Например, интровертите имат компактен и акуратен почерк, а екстравертите пишат с едри, обемни букви. Почерк без наклон на буквите свидетелства за това, че човекът има принципни съображения, които се отличават от мнението на околните. Наклонът на буквите надясно говори за изпълнителност, наляво - за негативизъм, за склонност към съпротивление. Прекалено едрите главни букви издават лидерска нагласа на личността. Графолозите виждат скрит смисъл така също и в топографията на текста. Например, добрите изпълнители така организират писаното, че много рядко пренасят думи. Такива хора едва ли ще проявят творчески подход към работата, но пък никога няма да отстъпят от инструкциите и предписанията. Почеркът може да издаде слабостите на човека, например пристрастие към алкохол и психически заболявания. Хора с отклонения от нормата, като правило, пишат със "скачащи букви" с различни размери. Техният почерк се разчи...

ПЪРВА ДОЛЕКАРСКА ПОМОЩ

Разпознаване признаците на живота и смъртта Смъртта не винаги настъпва мигновено дори след много тежки травми. Най-често жизнените функции изчезват постепенно в определена последователност. Към основните признаци на живота се отнасят: сърцебиене, което се определя като се прилепи плътно ухото или дланта към лявата половина на гръдния кош; пулсации на артериите в лявата и дясната половина на шията в слабинната гънка по предно-вътрешната повърхност на бедрото, където е разположена бедрената артерия; наличие на дишане , което се определя визуално или като се долепи дланта към гърдите и корема, по движението на гръдния кош или предната коремна стена, а също така и по запотяването на огледалце и движението на парченце памук, поднесени към ноздрите или устата; зенична реакция на светлина и блясък на роговицата са признаци, потвърждаващи наличието на живот. Реакциите на зениците на светлината се проверяват, като се закрият очите на дневна светлина и рязко се отдръпне прикриващата ръка тогава ...

Тайните на ръцете ни

Давам ви четири картинки, защото никъде не открих нещата достатъчно цялостно формулирани...ще забележите, че на първата картинка са отбелязани 7 линии, на втората-8, на третата отново 7, а на четвъртата-10. Така или иначе съществуват 12 линии, като 6 от тях са групата на т.нар. основни линии. Нужно е разграничаването им в две групи, тъй като се приема, че долуизброените 6 присъстват в 90% от случаите, като 3 от тях присъстват на всяка ръка. Погледнете 4-тата картинка, това са съответно: Life line- Линия на живота Head- Линия на разума Heart- Линия на сърцето Горните три влизат в групата на линиите присъстващи на всяка ръка Fate- Линия на съдбата (още наричана линия на Сатурн) Success- Линия на Слънцето (още наричана линия на Аполон) Health- Линия на здравето или т.нар линия на Меркурий Към т.нар "спомагателни" се отнасят по-долу изброените. Характерно за тях е, че не...