Антибиотиците - за и против?!

Изобретяването на антибиотиците съвсем справедливо се нарича революция в медицината. Много заболявания, които преди това са протичали изключително тежко и дори са завършвали с летален край, днес изглеждат банални като обикновената настинка.

Но, както се случва в повечето такива случаи, много скоро след появата на новия тип медикаменти, се появиха и митовете за тяхната вреда и опасност за живота, както и за почти повсеместното им успешно приложение.

Терминът “антибиотик” често се използва в разговорния език като определение за всички антимикробни средства, но на практика лекарства като популярния бисептол например не са антибиотици, защото те се различават и по механизма на своето въздействие върху микробите и по ефективността и общото им въздействие върху организма.

Различните бактерии са чувствителни към различни антибиотици. Бактериите са способни да изработят устойчивост към препаратите и ако един препарат ни излекува веднъж, това не означава, че той ще ни помогне да се справим с инфекцията и следващия път.

С антибиотици не могат да се лекуват вирусни и други инфекциозни заболявания. Например острите респираторни заболявания и грипът са предизвикани от вируси. С тях антибиотиците не могат да се преборят. Тези инфекции следва да се лекуват с имуномодулатори, интерферони и противовирусни препарати. При назначаване на антибиотици при такива заболявания дори са възможни бактериални усложнения.

Антибактериалните препарати могат в определени случаи да предизвикат различни нежелателни реакции при тяхното приемане (токсически реакции, нарушения на микрофлората, лекарствена алергия). Според статистиката антибиотиците са най-разпространената причина за лекарствена алергия, което разбира се не означава, че трябва всички да се откажат от тяхното използване.

За намаляване на риска от развитието на дисбактериоза повечето специалисти препоръчват да се приемат и противогъбични препарати и/или препарати, възстановяващи микрофлоратана червата.

Категорично не трябва да се прибягва до употребата на антибиотик без лекарско предписание - изборът на препарата, неговата дозировка, продължителността на приемане трябва да се определят от специалист. Усложненията често се дължат именно на неправилната употреба на антибиотиците.

В тази връзка скъпият антибиотик не определя, че е и най-ефективният. Цената на всеки медикамент се определя от фактори, които нямат нищо общо с тяхната ефективност при конкретни случаи на заболявания.

Антибиотици често се назначават след оперативна намеса. Без тяхното приложение често се развиват сериозни усложнения - например след ангина (която не е лекувана с антибиотици), могат да възникнат поражения на сърцето (ревматизъм, миокардит) и на бъбреците. Без лечение на остри заболявания (пневмония и др) с антибиотици се увеличава вероятността от хронични заболявания - хронична пневмония, хронична инфекция на пикочните пътища.

Съществуват редица заболявания (микоплазмена инфекция, хламидиоза), които влошават качеството на живот, но могат да се излекуват с помощта на антибиотиците.

Правилно избраният препарат помага да се определи микроба и да се изучи неговата чувствителност към антибиотиците. Дозата от препарата зависи от възрастта и съпътстващите заболявания и не винаги съответства на препоръчаната доза в листовката за употреба.
Самолечението с антибиотици в повечето случаи води до липса на ефективност от провежданата терапия, развитие на странични и токсични ефекти, развитие на устойчивост на микроорганизмите към антибиотика поради ненавременнотно отменяне на препарата.

Често болните сами прекъсват лечението с антибиотик, след като се почувстват по-добре, а именно в резултата на това се формират антибиотикоустойчиви щамове на самите бактерии.

Приемайте ги само по лекарско предписание и спазвайте точно указанията, за да бъдат те ефективни.
здраве.bg

Коментари