Дай да запалим по една?...

Глобални факти:
В световен мащаб около 1.1 милиарда хора пушат. На всеки десет пушачи повече от осем живеят в развиващи се страни.
Около 500 милиона живи хора в настоящия момент ще бъдат убити от употребата на тютюн. Половината от тях са деца.
Тютюнопушенето убива около 5 милиона хора годишно. До 2030 тази цифра ще се увеличи на 11 милиона хора годишно.
Всяка година са поставени диагнози за около 1.2 милиона нови случаи на рак на белия дроб.
Сърдечно съдовите болести убиват годишно около 17 милиона хора. На всеки от пет смъртни случая четири се падат на страните с ниски доходи.
Повече от 770 милиона деца в световен мащаб са изложени на действието на пасивното тю
тюнопушене.

Индустрия:
Индустриално произведените и ръчно направените цигари представляват 85 процента от общата употреба на тютюн.
Цигарените угарки представляват една пета от събраните отпадъци по Международния проект за почистване на крайбрежните ивици.
През 1998 година общите приходи на най-големите световни компании - производителки на цигари “Филип Морис”, “Джапан Табако” и “Бритиш-Американ Табако” възлизат на 88 милиона щатски долара.
Производството на тютюневи изделия се счита за причината за унищожението на една осма от дърветата в световен мащаб.
През 1995 г. са употребени 5,5 трилиона промишлено произведени цигари в световен мащаб.
Тютюневата промишленост вече допуска, че пасивното тютюнопушене причинява болести.

Политика:
Европейският съд взе решение, че обозначенията на цигарите като “леки” и “ултралеки” са подвеждащи и предприе мерки за повсеместната им забрана в страните-членки на Европейския съюз.
Увеличаването на цената на тютюневите изделия посредством данъци е сред най-ефективните начини за намаляване на тяхната употреба. Тази политика е особено ефикасна за предпазване на младите хора да започнат да пушат.
Всеобхватна забрана на рекламата, спонсорството и промоцията на тютюневи продукти е ефективен начин за редуциране на тяхната употреба.
Много от токсините в тютюневия дим представляват невидим газ без миризма, който не е възможно да се премахне от климатична инсталация.
Повишаването данъците от тютюна с 10 % би запазило живота на 16 милиона хора по целия свят.

Икономика:
Всяка година тютюневите изделия нанасят около 200 милиарда щатски долара общи нетни загуби на световната икономика.
Една трета от продаваните цигари по света са незаконно търгуване. Те избягват данъци и митнически ограничения.
Пушачите се хоспитализират много по-често от непушачите и отсъстват по-продължително време от работа поради болест.
В страните с високи доходи около 15 процента от всички разходи на системата на здравеопазването се насочват към пушачите.
Незаконният внос на цигари причинява всяка годна около 6 милиарда евро загуби от несъбрани данъци в страните от Европейския съюз.
Здраве:
Около половината от редовните пушачи в крайна сметка умират от употребата на тютюн, като загубват средно около 16 години от своя живот.
Употребата на тютюн е причината за поне едно раково новообразувание на всеки седем в световен мащаб, включващо карцином на белия дроб и дихателните пътища, на главата, на бъбреците, на пикочния мехур, на шийката на матката.
Тютюнопушенето е основната причина за сърдечните заболявания.
Тютюнопушенето причинява импотентност при мъжете. Мъже, които пушат, когато са на 30 или 40-годишна възраст, са 50 процента по-предразположени към импотентност.
Пасивното тютюнопушене причинява рак на белия дроб и болести на сърцето.
Колкото повече цигари се пушат в едно домакинство, толкова по-голям е рискът за смъртност, изчислен към едно болнично легло।

Тютюнопушенето е една от най-големите заплахи за здравето. Изследване, направено на половин милион пу­шачи, е доказало без всякакво съмнение, че рискът при тях от преждевременна смърт е два пъти по-голям, отколкото при същия брой непушачи. Особена форма на мозъчен кръ­воизлив е шест пъти по-вероятна при млади пушачи, а други

подобни проучвания са доказали, че заболявания, причи­нени от тютюна, поразяват смъртоносно 40% от пушачи­те, преди още да са се пенсионирали. Общо взето непушачите живеят поне 6 години по-дълго от пушачите. На пу­шенето се дължат сърдечно-съдови страдания като анги­на пекторис и сърдечен удар, сърцебиене, тромбоза, висо­ко кръвно налягане, нарушено кръвообращение, което на свой ред води до болки в прасците при натоварване, сенилна деменция, слепота, аневризъм на аортата; белодро­бни заболявания като хроничен бронхит и емфизема, гаст-роентерологични: възпаление на венците, лош дъх, язва; ракови заболявания на устната кухина, стомаха, панкреаса, дебелото черво, пениса, пикочния мехур, бъбреците, дро­бовете; сексуални смущения: недостатъчна ерекция, импотентност, ниска оплодителна способност.

Освен че вреди на собственото си здраве, пушачът из­лага на опасност здравето на собствените си деца. Изслед­ванията показват, че:

  • 25% от смъртните случаи при кърмачета са причи­нени от излагане на цигарен дим
  • 4000 спонтанни аборта годишно са резултат от съ­жителство с пушач
  • малки деца в семейство на пушачи могат да разви­ят астма, екзема, кал в ухото
  • бащи, които пушат повече от 20 цигари на ден, са два пъти по-често подложени на риска да създадат деца със „заешка уста”, с увреждания на сърдечно­съдовата или на половата система
  • децата на пушачи са два пъти по-често застрашени от левкемия или лимфома (рак на лимфните възли) и с 40% по-склонни към мозъчни тумори
  • децата на страстните пушачи (11 и повече цигари

дневно) са 1,7 пъти по-уязвими от всякакви злока­чествени заболявания от връстничетата си в семейс­тва на непушачи. Това положение е още по-сериоз­но при момченцата.

Някои от тези рискови състояния се дължат на факта, че тютюнопушенето удвоява броя на свободните радикали, произвеждани в тялото всяка секунда। Те са причина за се­риозни генетични увреждания на спермата. Бащите, които продължават да пушат докато съпругата им е бременна, а и след като се роди детето, подлагат семейството си на постоянното въздействие на тютюневия дим, който се по­ема през плацентата, а впоследствие през белите дробове на кърмачето.

Никотинът води до пристрастяване и отказването от него никак не е лесно. Описаните симптоми - напрежение, агресивност, депресия, постоянно чувство на глад и жажда, избиване на топлина, запек, безсъние и липса на концент­рация - ще ви карат да се чувствате на прага на лудостта. Това е тежко изпитание за всеки и за съжаление 80% от пушачите, опитали се да откажат цигарите, се връщат към тях отново в рамките на една година. Само 30% от пуша­чите успяват да се отърват от този вреден навик, преди да са навършили 65 години.

Най-трудна е борбата с навика да слагаме ръката си пред устата. Ако пушите по 20 цигари на ден, вие правите това движение по десет пъти на една цигара, 200 пъти на ден, 1400 пъти на седмица, 73 000 пъти на година.

Опитайте следния план за отказване:

  • Определете деня, в който ще захвърлите цигарите, и предварително се подгответе психически за него.
  • Намерете някой приятел или близък, който има съ-

щото намерение - ще ви бъде много по-лесно, ако знаете, че не сте сам.

  • Изхвърлете всички отворени кутии цигари, кибрити, запалки, пепелници и „запаси за черни дни”.
  • Отказвайте се от пушенето постепенно: самата мисъл, че повече няма да запалите, е достатъчно ужасяваща и трябва да се поема на порции.
  • Направете таблица и отбелязвайте всеки успешен ден без цигара - за всяка успешна седмица си определете подарък, който ще си купите със спесте­ните от цигари пари.
  • Намерете някаква занимавка за ръцете си, за да се отучите от навика да държите ръка пред устата си: опитайте се да моделирате, да правите оригами, да рисувате или чертаете - каквото ви хрумне!
  • Всяка вечер правете редовни тренировки или се занимавайте с хоби, вместо да засядате пред телеви­зора. Упражненията освобождават в мозъка вещес­твото серотонин, което потиска никотиновия глад.
  • Когато усетите нужда да пъхнете нещо в устата си, вземете изкуствена цигара - продават се по апте­ките - или си измайсторете такава от стрък целина или морков.
  • Ако влечението към цигарата стане неудържимо, из­мийте устата си със силно ароматизирана паста за зъби и излезте на кратка разходка.
  • Избягвайте ситуациите, при които обикновено сте пушили, или планирайте предварително как да ги преодолеете, например помолете приятелите си да не пушат около вас, направете малка разходка по време на почивката ви за кафе.
  • Упражнявайте се да казвате: „Не, благодаря, аз ги отказах!” и наистина вярвайте в това.

Ако шоковата терапия не дава резултат във вашия случай, опитайте с разни заместители на никотина (дъвка, спрей за нос или лепенки), за да се преборите със себе си. Проучванията показват, че лепенките увеличават двойно шанса успешно да се откажете от цигарите. Те трябва да се поставят на обезкосмените участъци на кожата, каквато е горната част на ръката. Лепенките трябва да се сменят всеки ден и да не се махат през нощта. Можете да плувате и да се къпете с лепенката, но не се изкушавайте да пуши­те. Взаимодействието между двата вида никотин е опасно и може да доведе дори до инфаркт.

Лечение с хипноза

Можете да прибегнете до този вид лечение, ако всич­ките ви предишни опити са се оказали/неуспешни. Според едно изследване хипнозата помага на 30% от пациентите, затова тя, изглежда, е най-ефикасният метод за отказване от цигарите.

Коментари