Какво са сетивни органи?
Това са органи, богати на нервни окончания, чрез които се приема информация от заобикалящата ни среда и се предава до главния мозък. Човешкото тяло има пет основни сетива - зрение, обоняние, вкус, слух и осезание (усещане).
Това са органи, богати на нервни окончания, чрез които се приема информация от заобикалящата ни среда и се предава до главния мозък. Човешкото тяло има пет основни сетива - зрение, обоняние, вкус, слух и осезание (усещане).
Око (Зрение)
Бялата част на окото се нарича склера. Зад нея има мек, много кръвоснабден слой, наречен хориоидея. Светлината навлиза в окото през роговицата (прозрачната част на окото) и преминава през зеницата (черната точка в окото). Лещата в окото обръща образа наопаки и той се проектира върху ретината (в задната част на окото). Ретината е покрита с милиони чувствителни на светлина и цветове нервни клетки, които изпращат образа до мозъка чрез зрителния нерв. Мозъкът преобръща картинката и ние я виждаме в правилната посока.
Нос (Обоняние)
Въздухът навлиза в носната кухина през ноздрите. След това прониква в гърлото, преминава по дихателната тръба (трахеята) и достига до белите дробове. В горната част на носната кухина има над 10 милиона обонятелни клетки. Те изпращат нервни импулси към обонятелната лигавица и от там към мозъка, където се разпознават различните миризми. Космите в носа задържат прашинките, които се носят по въздуха и не позволяват те да достигнат до белите дробове.
Език (Вкус)
Езикът е покрит с пъпчици, наречени папили (затова езикът ни е грапав). С помощта на папилите храната, която приемаме се премества навътре в устата. По езика са разположени над 10 000 клетки, които възприемат вкуса. Има четири вида вкусови клетки, като те са разположени в различни области по езика. Така всяка област възприема различен вкус - сладко, солено, кисело и горчиво.
Ухо (Слух)
Звукът се носи из въздуха като вибрации, наречени звукови вълни. Те преминават по ушния канал и достигат до тъпанчето, което вибрира. Тъпанчето е свързано с три малки кости - чукче, наковалня и стреме. Вибрациите преминават през тези кости. Стремето притиска ушния охлюв (малка спираловидна част, която се намира дълбоко в ухото и е запълнена с течност). Течността се раздвижва, като раздвижва и малки реснички, които са прикрепени към нервните клетки. По слуховия нерв, невроните изпращат сигнали към мозъка.
Кожа (Осезание)
Кожата е най-външния пласт, който покрива цялото човешко тяло и е най-големият сетивен орган. Чрез кожата усещаме болка, допир, а също и ни предпазва от вредните влияния на околната среда. Най-външния слой се нарича епидермис и се състои от четири пласта. Под епидермиса се намира друг слой, наречен дерма. В дермата са разположени множество нервни окончания, които изпращат до мозъка сигнали. Така ние усещаме допир, студ, топлина, болка. Също така в дермата има мастни жлези, потни жлези, кръвоносни съдове, фоликули (космени канали).
Защо се потим?
Коментари