Започва раздаването на продуктите по втория транш на програмата "Разпределяне на храни от интервенционните запаси на Европейския съюз за най-нуждаещите се лица"

От 5 ноември (понеделник), след закъснение по независещи от БЧК причини, започва раздаването на продуктите по втория транш на програмата „Разпределяне на храни от интервенционните запаси на Европейския съюз за най-нуждаещите се лица”. Тя се финансира от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и се прилага от Държавен фонд „Земеделие”, а при реализирането й участват местните власти и Българската агенция за безопасност на храните.

Правоимащите бенефициенти ще получат полагащите им се продукти в 337 раздавателни пункта на БЧК в цялата страна, а областните дирекции на МВР ще оказват съдействие при тяхната охрана.

От 5 ноември храни ще се раздават в областите Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Перник, Пловдив, Разград, Русе, Силистра,  Сливен, Смолян, София – област  и Стара Загора.  В останалите области вторият транш ще закъснее, защото все още не са доставени в складовете на БЧК всички предвидени за раздаване хранителни продукти.

По време на втория транш ще бъдат раздадени над 17 000 тона хранителни продукти. Право да получат хуманитарната помощ имат над 309 000 нуждаещи се лица в цялата страна (споредНаредба 18 за условията и реда на разпределяне на храни от интервенционните запаси за най-нуждаещите се лица” от м. юли тази година).

Всички поименни списъци на правоимащите лица са изготвени от Агенцията за социално подпомагане, а предоставянето на продуктите ще се извършва от над 5500 щатни служители и доброволци на Българския Червен кръст в обособени за целта помещения.

Продуктите, които всеки бенифициент ще получи по втория транш, са: брашно - 5 кг; ориз - 5,5 кг; спагети -1,5 кг; макарони – 0,800 кг; бисквити – 0,200 кг; захар – 8 кг; олио – 7 л;  леща -12 кг; конфитюр-2 кг; картофено пюре – 1 кг; пчелен мед – 1,5 кг; кафе – 0,250; боб – 8 кг (общо – 52, 750 кг.).

Боб ще се раздава само в областите – Кърджали, Кюстендил, Перник, Пловдив, Сливен и Стара Загора. В останалите региони все още няма официално становище от ДАБХ.

След приключване на програмата нераздадените продукти ще бъдат предоставени по списък, одобрен от Държавен фонд „Земеделие”, на институционални бенефициенти, каквито са социалните и психиатрични заведения в цялата страна.

 

Коментари